SMINKBORD, gustaviansk typ, 1800-tal.

34179. SMINKBORD, gustaviansk typ, 1800-tal.

Vit/grönmålat, ben med kannelyrer, skuren dekor med festonger och fleuroner, uppfällbar skiva med fack och spegel. Längd 89, bredd 42, höjd 75 cm.

Slitage och skador, omarbetat under 1900-tal, ursprungligen ett spelbord.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 234