JOHANNES JOHANNESSEN. Romantisk kvällsatmosfär på fjorden eller bukten framför ett bergsmassiv.
341731. JOHANNES JOHANNESSEN. Romantisk kvällsatmosfär på fjorden eller bukten framför ett bergsmassiv.
Johannes Johannessen (1890 - 1982, troligen Danmark); olja på målningsplåt, daterad 1970-tal, signerad nedre högra, galleram. Mått ca. 48 x 39,5 cm, målning 35 x 27 cm.
Måla bra, men lite utöver det vanliga. Ram lite stötte.