341690. MATSALSGRUPP, 10 delar, gustaviansk stil, AB Förenade Möbelfabrikerna Linköping, 1900-talets mitt.
Björkträ. Skåp samt bordsskiva med mahognyfanér.
8 stolar
Rygghöjd 91 cm
Skåp
Längd 126 cm
Bredd 49,5 cm
Höjd 159,5 cm
Bord
Diameter 115 cm
Total längd, inklusive iläggsskivor, 315 cm
4 Iläggsskivor, längd 50 cm/skiva
Höjd 74 cm.
Bruksslitage.