PARTI PORSLIN, 12, delar, Arabia, bland annat fat i form av fisk, Gunvor Olin,1900-tal.
341577. PARTI PORSLIN, 12, delar, Arabia, bland annat fat i form av fisk, Gunvor Olin,1900-tal.
Fat i form av fisk, märkt G. Olin, Arabia, längd 29 cm.
5 kaffekoppar med fat.
3 assietter i samma serie som kaffekopparna, diameter 15,5 cm.
Burk med lock, dekor av äpplen, höjd 9 cm.
Burk med lock, blå dekor, höjd ca 9 cm.
Syltkrus med blå dekor av lingon, höjd 8,5 cm.
Bruksslitage, krackeleringar. Fat. G.Olin, med spricka samt glasyrnagg. Äppelskål med tillverkningsdefekt.
5 kaffekoppar med fat.