12 mattallrikar, diameter 24 cm
12 djupa tallrikar. diameter 25 cm
10 tallrikar, diameter 20 cm
11 assietter, diameter 17 cm
3 uppläggningsfat, längd 28, 33 och 38 cm
1 skål, höjd 8 ochdiameter 23 cm
2 skålfat, längd 23 cm
Såsskål på fat, höjd 11 cm
Kanna, höjd 16 cm
Terrin, höjd 16 cm
Stämplade HPA Hackefors
Tillverkades mellan åren 1929-1934.
Bruksskick
Förgyllning med slitage.
10 tallrikar, diameter 20 cm
11 assietter, diameter 17 cm
2 skålfat, längd 23 cm
Såsskål på fat, höjd 11 cm
Kanna, höjd 16 cm
Terrin, höjd 16 cm
Stämplade HPA Hackefors
Bruksskick
Förgyllning med slitage.