MAT- samt TESERVIS, 61 delar, "Valencia", porslin, Ulla Procopé, Arabia, Finland, 1960/70-tal.

341202. MAT- samt TESERVIS, 61 delar, "Valencia", porslin, Ulla Procopé, Arabia, Finland, 1960/70-tal.

16 assietter, Diameter 19,5 cm
15 mattallrikar, Diameter ca 26 cm
11 tekoppar, Höjd 6,5 cm
10 tefat, Diameter 15 cm
3 skålar, Höjder mellan 9,5-11,5 cm
3 karotter, Höjder inklusive lock, mellan 9,5 - 15 cm
Tekanna, Höjd inklusive lock, 15,5 cm
Fruktfat på fot, Höjd 12 cm
Underlägg, Längd 22 cm, Bredd 16,5 cm.

Ålders samt bruksslitage.
Tekopp med mindre spricka.
4 tefat med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

11 tekoppar, Höjd 6,5 cm
10 tefat, Diameter 15 cm
Fruktfat på fot, Höjd 12 cm

Ålders samt bruksslitage.
Tekopp med mindre spricka.
4 tefat med nagg.

Antal besök: 1 935