341185. RESESCHATULL, John Mechi, Leadenhall Street, London, 1800-talets mitt.
Schatull i ädelträ. 14 x 35 x 25 cm.
Bl.a. 6 rakknivar, bläckhorn, saxar, borstar, askar med lock i silver m.m. Samtliga delar märkta med tillverkaren.
Länk till historia om John Mechi.
Slitage, skador på schatull samt en glasburk, diverse innehåll finns kvar i vissa burkar. En del saknas. Ett silverlock något tilltryckt.