ARMBAND, silver samt 7 st olika ädelstenar, totalvikt 27,60 gram, 1900-tal.
341030. ARMBAND, silver samt 7 st olika ädelstenar, totalvikt 27,60 gram, 1900-tal.
Spessartite, chrysoberyl, aventurine, iolite, quartz, jadeite samt 1 st okänd.
Varierande mått på stenar, generellt mått 17 x 20 mm.
Armbandslängd 22 cm.
Med spetsig triquetra märkning.
Stämplad med oval kattfot (Importerad till Sverige).
Armbandslängd 22 cm.