340975. SLAGBORD, allmoge, 1800-tal.
Bordsskiva löstagbar från underrede. Underrede med sammanhängande låda från ena till andra sidan.
Längd 52 cm.
Bredd 117 cm.
Höjd 78 cm.
Totallängd 198 cm.
Åldersrelaterat slitage, skador, sprickor, ett gångjärn trasigt på en klaff, extensiva fläckar.
Längd 52 cm.
Bredd 117 cm.
Höjd 78 cm.
Totallängd 198 cm.