340808. MATSERVIS, porslin, "Blå Husar", flytande blått, Stig Lindberg, Gustavsberg.
12 mattallrikar, diameter 24 cm.
11 förrättstallrikar, diameter 21 cm.
11 assietter, diameter 18 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 17 cm.
2 skålar, diameter 12-16 cm.
3 uppläggningsfat, längd 13-31 cm.
Bruksslitage, en skål med glasyrnagg samt en tallrik med bottennagg.