Fyra motiv av HONORÉ DAUMIER.

Fyra motiv av HONORÉ DAUMIER.
3406879. Fyra motiv av HONORÉ DAUMIER.

fyra karikatyrer av vardagsscener, var och en med kommentarer längst ner på trycket, inristade ”Chez Aubert gal véro dodat”, till höger ”Imp d'Aubert & Cie”, senare omtryck av litografierna gjorda från 1831 för satirtidningarna ”La Caricature” och ”Le Charivari”, individuellt inramade i en passepartout under glas, visningsstorlek ca. 17 x 20,5 cm.

Mörkt på grund av tid, passepartouts delvis med ljusskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Adress

Friedrich-Ebert-Straße 2
61118 Bad Vilbel
Tyskland

Placering
Auctionet HL
Antal besök: 345