MATHIAS ENGSTRÖM. Byrå, Rokoko, Stockholm, 1760-tal.

340474. MATHIAS ENGSTRÖM. Byrå, Rokoko, Stockholm, 1760-tal.

Fanérad i valnöt, jakaranda och plommonträ.
Brännförgyllda bronsbeslag.
Signerad i översta lådan: M. ENGSTRÖM.
Brun kalkstensskiva. Snäpplås.

Har tidigare tillhört Nyckelvikens slott.

Längd 130 cm
Bredd 60 cm
Höjd 84 cm.

Åldersslitage.
Skiva med lagningar.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Brännförgyllda bronsbeslag.

Längd 130 cm
Bredd 60 cm
Höjd 84 cm.

Åldersslitage.
Skiva med lagningar.

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 3 698