340474. MATHIAS ENGSTRÖM. Byrå, Rokoko, Stockholm, 1760-tal.
Fanérad i valnöt, jakaranda och plommonträ.
Brännförgyllda bronsbeslag.
Signerad i översta lådan: M. ENGSTRÖM.
Brun kalkstensskiva. Snäpplås.
Har tidigare tillhört Nyckelvikens slott.
Längd 130 cm
Bredd 60 cm
Höjd 84 cm.
Åldersslitage.
Skiva med lagningar.
Nyckel/nycklar finns.