JENNY HOLMLUND OCH PETER X ERIKSSON. Free Dawit Isaak. "Mission impossible". Tusch och akvarell. Signerad Eriksson/Holmlund. Även signerad och daterad 2013-03-21 a tergo.
339969. JENNY HOLMLUND OCH PETER X ERIKSSON. Free Dawit Isaak. "Mission impossible". Tusch och akvarell. Signerad Eriksson/Holmlund. Även signerad och daterad 2013-03-21 a tergo.
"Den svenska medborgaren Dawit Isaak har utan rättegång suttit fängslad i över 5 000 dagar. Den tysta diplomatin är så tyst att ingen tycks höra den, och så långsam att den kommer att uppnå antikvärde innan den uppnår resultat. Det börjar bli dags att pröva andra vägar. Innan Isaak blir vår tids Raoul Wallenberg"
ca 15,5 x 20,5 cm.
Oramad.
ca 15,5 x 20,5 cm.
Oramad.