FOLKDRÄKT, Värendsdräkt, med smycken, 6 delar, 1900-tal.

339637. FOLKDRÄKT, Värendsdräkt, med smycken, 6 delar, 1900-tal.

Axellängd 116/120 cm.
Midjebredd 45,5 cm.
Dräktsilver; smycke och kedja, 1950 resp 1952, 54 g. Mycket delvis förgyllt. Kedjan graverad 1955.
Bandet daterat 1955.

Smärre bruksslitage, mindre fläckar på fodret.

Gör en kostnadsfri värdering!

Axellängd 116/120 cm.
Midjebredd 45,5 cm.
Bandet daterat 1955.

Antal besök: 4 891