BOK, "Svenska trädgårdskonsten sådan den till våra dagar bevarats i anläggningar vid slott och herrgårdar", del 1-2, Nordisk Rotogravyr 1930-1931.
339315. BOK, "Svenska trädgårdskonsten sådan den till våra dagar bevarats i anläggningar vid slott och herrgårdar", del 1-2, Nordisk Rotogravyr 1930-1931.
Uppmätningar och beskrivningar jämte bilder samlade och utgivna av Arkitekturminnesföreningen.
2 delar i en volym.
Upplagan tryckt i 475 exemplar, varav detta är nr 427.
Slitage, fläckar, repor. Inlagan gulnad. Ej genomgången.
2 delar i en volym.