338493. TALLRIKAR, 25 st, benporslin, "Asiatic Pheasants", Gustavsberg, omkring 1900.
Även kallad "Lila Fasan".
12 djupa tallrikar, diameter 21,5 cm.
2 djupa tallrikar, 23,5 cm.
11 assietter, 21,5 cm.
Smärre bruksslitage, krackelyrer. En av de mindre djupa tallrikarna har nagg. En av de större djupa tallrikarna har missfärgningar.