Hänkelfat, diameter 26 cm, stämplad Gefle Vas, "Eklöv", höjd 11 cm, Gunnar Nylund, Rörstrand Fiskfat, längd 25,5 cm, stämplad Gustavsberg.
Fat med krackelering, glasyrbortfall och färgstänk.