338102. FICKUR, savonett, Victor Kullberg, urverk nr 3453 med kronometergång, boett av 18k guld, London, England, 1800-talets andra hälft.
Fickur med uppdrag eller för nyckel, gångreserv.
Boettmakare stämplad JM, troligen John Martin, London, 1879(?).
Yttre diameter ca 52 mm.
Total vikt ca 129 gram.
Yttre diameter ca 52 mm.
Total vikt ca 129 gram.