Skotsk dolk 'Sgian Dubh'.

Skotsk dolk 'Sgian Dubh'.
3379755. Skotsk dolk 'Sgian Dubh'.

Sgian Dubh (svart dolk) är en traditionell skotsk kniv, även känd som en ”strumpdolk”. Sedan 1700-talet var Sgian Dubh en del av kiltutrustningen för Highland Scots. Det bärdes med framsidan nedåt eftersom skottar förbjöds att bära vapen enligt avväpningslagen.

Handtaget är tillverkat av ebenholts trä, kronsättning och juvelimitation i slutet, manteln är gjord av läderklädd trä. Metallbeslagen är gjorda av silverpläterad mässing, bladet är enkelkantigt.

Kännetecken på manteln '? Y&T klocka C'

Längd ca. 19 cm, bredd ca. 3,5 cm.

Generellt tecken på slitage, nötningar och repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 473