SMÖRKNIVAR, 4 st, skaft i porfyr samt BÖCKER, KATALOG, 4 st, om porfyr/sten, 1900-tal.
337300. SMÖRKNIVAR, 4 st, skaft i porfyr samt BÖCKER, KATALOG, 4 st, om porfyr/sten, 1900-tal.
2 smörknivar med blad märkta stainless steel Sheffield England, längd 19 - 19,5 cm.
2 smörknivar med blad märkta Richardson Sheffield stainless England, olika tjocklek på skaft, längd 19 cm.
Svenska Turistföreningens årsbok 1990, "Sten".
"Gamla Porfyrverket Älvdalens sockens historia", Del II, Severin Solders, nyutgåva 1981.
"Porfyren från 1885 till våra dagar", Vincent Förlag, 1988.
Katalog "Porfyr" Bukowskis, utställning 1985/1986.
Bruksslitage, nagg, sprickor. Böckerna ej genomgångna.