337067. RYSKA SAMOVAR.
337067. RYSKA SAMOVAR.
Rysk samovar med bricka och kanna, mässing, förtennad insida, stämpel: w Tul Aleksan. Pokrovsk., bucklor och repor samt små Tårar i sömmarna, Tula, troligen omkring 1850/70, H totalt. cca 52cm.