Handdrejad skulptur föreställande ägg i äggkopp, med polykromt bemålad glasyr, Signerad: Ulrica H.V. Höjd: ca 20,5 cm.
Bruksslitage, små nagg. Limning under ägget.
Ulrica Hydman-Vallien (1938–2018)