Fat Mästare Sven Ekström, Norrköping 1848, fyrstämplat. Diameter 34 cm. 2 tallrikar Mästare Johannes Malmström, Landskrona 1810-19. Diameter 18 cm. 2 tallrikar Mästare Carl Gustaf Wigholm, Gävle 1854. Brätte med dekor av pärlband.Diameter 16 cm.
Repor, bucklor, hål, lagningar.