Höjd ca 96,5 cm
Ca 44x88 cm
Ådringsmålat.
Proveniens:
Interiör från privatägt museum i Nötabråne, Asarum. Övervåningen inredd som ett kapell,
undervåningen uppdelad i olika rum bl.a. som ett klassrum från sekelskiftet 18-1900 och en lanthandel
med diverse tillbehör som kunde behövas av bönder förr.
Ålders- och bruksslitage, smuts, lös list uppe på krönet.
Instängd/ Dålig lukt.
Höjd ca 96,5 cm
Ca 44x88 cm
Ådringsmålat.
Proveniens:
Instängd/ Dålig lukt.