POSTSKÅP, trä, med fack, 1900-tal.

3366330. POSTSKÅP, trä, med fack, 1900-tal.

Höjd ca 96,5 cm
Ca 44x88 cm
Ådringsmålat.
Proveniens:
Interiör från privatägt museum i Nötabråne, Asarum. Övervåningen inredd som ett kapell,
undervåningen uppdelad i olika rum bl.a. som ett klassrum från sekelskiftet 18-1900 och en lanthandel
med diverse tillbehör som kunde behövas av bönder förr.

Ålders- och bruksslitage, smuts, lös list uppe på krönet.
Instängd/ Dålig lukt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 96,5 cm
Ca 44x88 cm
Ådringsmålat.
Proveniens:

Instängd/ Dålig lukt.

Antal besök: 586