336565. AMPEL och VAS, keramik, Kähler, Danmark, signerad HAK, resp Upsala Ekeby, märkt UE 2061.
Ampeln: diameter 28, höjd 15 cm, med kedjor 60 cm.
Vasen: diameter 22, höjd 25,5 cm.
Ampeln: bruksslitage, glasyrbortfall.
Vasen: bruksslitage, en hänkel avslagen.