FIOL, samt stråke och tillbehör, Gio Paolo-Magini, Italien, möjligen 1700-tal.

336092. FIOL, samt stråke och tillbehör, Gio Paolo-Magini, Italien, möjligen 1700-tal.

Giovanni Paolo Maggini

I fodral samt fodralskydd samt tillbehör. Försäkringsintyg ingår.
Violinen är tillverkad av ett virke i bra kvalitet. Instrumentets botten är tillverkad i en del. Locket och botten har dubbla inläggningar och i bottens övre och undre del övergår den inre inläggningen i lövformade ornament. Instrumentets lack är en mörkbrun färg på en ljusare grund.

2 etiketter märkta
Gio Paollo-Magini
Bretia Anno G.S 17
samt otydlig etikett
Repa****** Y
******** 94
Längd ca 60 cm.

Renoverad hos specialist. Kvitto finns. Bruksslitage samt stråke böjd.

Gör en kostnadsfri värdering!

Giovanni Paolo Maggini

2 etiketter märkta
Gio Paollo-Magini
Bretia Anno G.S 17
samt otydlig etikett
Repa****** Y
******** 94
Längd ca 60 cm.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 746