GUNNAR KRANTZ. "Free Dawit" Akvarell och collage, Signerad och daterad 2013.
335379. GUNNAR KRANTZ. "Free Dawit" Akvarell och collage, Signerad och daterad 2013.
"Jag ville göra en bild som uttryckte hopp. En bild som skulle kunna vara hämtad från gatan, målad av en konstnär som tagit sig rätten att uttrycka sig fritt, med till buds stående medel. Jag ville göra en bild, som skulle användas. En bild som skulle kunna spridas, kopieras, postas, tryckas, länkas och fästas på plakat. Jag ville göra en bild som uttryckte segervisshet, i tron på att rättvisan alltid segrar till slut. Trots allt." Gunnar Krantz
ca 29 x 38 cm.
Oramad.
ca 29 x 38 cm.
Oramad.