335103. DRYCKESKANNA, silver. London 1686. Vikt ca 1360 gram.
Mästerstämpel H.T. Ciselerad och punsad dekor av blommor, rocailler och maskaroner. Graverad vapendekor med devis "Amantes ardua dumos". Höjd 21 cm.
Omarbetad med senare pip samt senare dekor. Botten, tumgrepp samt lock med lagningar. Bristningar, bucklor.