KANNA, fajans, Stig Lindberg, målarsignatur för Marianne Preissler, Gustavsberg,1940-/50-tal.
334120. KANNA, fajans, Stig Lindberg, målarsignatur för Marianne Preissler, Gustavsberg,1940-/50-tal.
Handmålad dekor av sommarblomster i olika färger mot vit fond. Signerad G, studiohand SWEDEN F-10-116 samt målarsignatur för Marianne Preissler.
Höjd 39 cm.
Höjd 39 cm.