KANNA, fajans, Stig Lindberg, målarsignatur för Marianne Preissler, Gustavsberg,1940-/50-tal.

334120. KANNA, fajans, Stig Lindberg, målarsignatur för Marianne Preissler, Gustavsberg,1940-/50-tal.

Handmålad dekor av sommarblomster i olika färger mot vit fond. Signerad G, studiohand SWEDEN F-10-116 samt målarsignatur för Marianne Preissler.
Höjd 39 cm.

Smärre slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 39 cm.

Smärre slitage.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 3 191