SERVISDELAR i flintgods, 36 st, "Chinese Rose", Old Foley, James Kent Ltd, Staffordshire, England.

333904. SERVISDELAR i flintgods, 36 st, "Chinese Rose", Old Foley, James Kent Ltd, Staffordshire, England.

Gods med tryckt dekor av pioner, körsbärsblom, rankor och fåglar
6 tekoppar, höjd 7 cm
6 tefat, diameter 16 cm
7 assietter, diameter 20 cm
7 tallrikar, diameter 25 cm
7 djupa tallrikar
Kanna, höjd 17 cm
Mjölkkanna, 8 cm
Sockerskål, höjd 6 cm.

Bruksskick
Viss krackelyr på undersidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 tekoppar, höjd 7 cm
6 tefat, diameter 16 cm
7 assietter, diameter 20 cm
7 tallrikar, diameter 25 cm
7 djupa tallrikar
Kanna, höjd 17 cm
Mjölkkanna, 8 cm
Sockerskål, höjd 6 cm.

Bruksskick
Viss krackelyr på undersidan.

Antal besök: 2 343