BENGT ORUP. Div konstböcker (3). Kompositioner. Div tekniker bl a Orup signerade.

33227. BENGT ORUP. Div konstböcker (3). Kompositioner. Div tekniker bl a Orup signerade.

Skånska avantgarde konst. Image förlag, Malmö. 1949. Nr 69/300 Innehållande 5 orginal litografier av Max Walter Svanberg 2 st, Bertil Gadö, Bengt Orup (27 x 18 cm), Anders Österlin och träsnitt av C O Hultén. Lars Englund och Bertil Gadö.
Lunds Konsthall, 3 september - 3 oktober 1976. 84 x 11 cm.
III. 30.talets målare. Nr 36/700. Bengt Orup, Kaj Siesjö, Torsten Hult, träsnitt. samtliga signerade. ca 30 x 20 cm.

Bengt Orup (1916–1996)

Gör en kostnadsfri värdering!

Bengt Orup (1916–1996)

Antal besök: 1 856