Höjd ca 9 cm. Diameter 20 cm. Stämplar Tre torn 13, CHF, JA? Silvervikt 365 gram Totalvikt 810 gram. Gravyr Champion ...1914.
Bruksskick. Gravyr. Repor. Stötmärken. Glasinsats med repor.