331686. WALDEMAR LORENTZON. Olja på duk.
Armod. Signerad 1920. 55x36. Avbildad i boken om Halmstadgruppen. Första målningen på bild av Waldemar Lorentzons målningar 1947. Proveniens Egon Östlund.