SVÄRD, JAPAN, TADAYUKI 忠行, BUNGO 豊後, 1700-tal.

331338. SVÄRD, JAPAN, TADAYUKI 忠行, BUNGO 豊後, 1700-tal.

Svärdssmed: Tadayuki 忠行
Svärdsskola: Takada 高田
Region: Bungo 豊後
Tillverkningsår: 1716 (享保 Kyoho) - 1736
Konstperiod: Edo (1603–1867)
Svärdsperiod: Shinto (1596-1781)

Klicka för referenser.

Skador på fäste.

Gör en kostnadsfri värdering!

Svärdssmed: Tadayuki 忠行
Svärdsskola: Takada 高田
Region: Bungo 豊後
Konstperiod: Edo (1603–1867)

Klicka för referenser.

Skador på fäste.

Antal besök: 1 779