PARTI GLAS, 17 delar, Bl a Vicke Lindstrand, Kjell Engman, Alvar Aalto samt Bertil Vallien, 1900-talets andra hälft.
331207. PARTI GLAS, 17 delar, Bl a Vicke Lindstrand, Kjell Engman, Alvar Aalto samt Bertil Vallien, 1900-talets andra hälft.
2 ljusstakar, Kjell Engman för Kosta, höjd ca 21,5 - 27,5 cm
1 skål, Göte Augustsson, diameter ca 17,5 cm
1 vas, Vicke Lindstrand för Kosta, höjd ca 18,5 cm
1 flaska/vas, Kosta, höjd ca 17,5 cm
3 snapsglas "Chateau", Bertil Vallien för Kosta, höjd ca 14,5 cm
1 vas, Alvar Aalto, höjd ca 9,3 cm
1 skål, Kosta Boda, höjd ca 10 cm
2 ljusstakar, Books, Kosta, höjd ca 13,5 cm
1 vas, dekor av vass och fjäril, höjd
4 fiskfat, Kosta Boda, längd ca 31 cm.
Slitage. 1 snapsglas med nagg. Lindstrand-vas med stötskada. Aalto-vas med nagg. Vas med fjäril och vass naggad.