STOLAR, ett par, nyrokoko, samt PELARBORD, 18/1900-tal.
331060. STOLAR, ett par, nyrokoko, samt PELARBORD, 18/1900-tal.
Stolar med fasta stoppade sitsar klädda i lila tyg med brodyr. Brännmärkta SBSK (troligen Lindome). Sitthöjd 46 cm.
Svartmålat pelarbord med cirkulär bordsskiva på tredelad fot. Diameter 49, höjd 72 cm.
Bruksslitage, fläckar, bord med färgsläpp, slagmärken, släppt brodyr, stolar rangliga samt med sliten stoppning.