Förgyllt fäste, kavel av hajskinn. Parerstångens styrskena med Georg III`s monogram. Klingan med graverad dekor. Baljan med signatur: Wright sword cutler, 72, St James´s street London.
Längd 88 cm.
Skador, slitage, anlupen klinga. Baljan med hårt slitage.
Längd 88 cm.