330281. TAKARMATUR. glas och metall, 1900-talets första hälft.
Stomme i vitmetall, behängd med prismor. Färgade kupor med slipad dekor. Nio ljuspunkter. Diameter ca 70 cm.
Kupor möjligen Orrefors.
Bruksslitage, anlöpningar, smärre nagg. Ej funktionstestad.