ADRIAEN VAN DE VELDE. Hans art. Vinterlandskap, samtal och kul under skridskoåkning.

329837. ADRIAEN VAN DE VELDE. Hans art. Vinterlandskap, samtal och kul under skridskoåkning.

Adriaen/Adriaan van de Velde (1636 Amsterdam - 1672 Amsterdam); i detta parti en oljemålning baserad på hans modell på ekpanel, daterad mitten av 1800-talet, osignerad, pianolack ram. Handskriven etikett a tergo med anteckningar om hans liv och arbete. Mått ca. Ram 59 x 46 x 6 cm, målning 40,5 x 28,5 cm.

ram med smärre skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

ram med smärre skador.

Antal besök: 1 541