329619. ERNST THOMS. Brett landskap med dalar och byar.
Ernst August Heinrich Thoms (13.11.1896 Nienburg - 11.05.1983 Wietzen), populär representant för New Objectivity i Hannover; i detta parti med en liten akvarell på papper, signerad nere till höger och daterad 1942, inramad i Berlin bar. Mått ca. Ram 28,5 x 22,5 cm, bladstorlek 21 x 15 cm.