BOK, "Svenska Lafvarnas Färghistoria, eller Sättet att använda dem till färgning och annan hushållsnytta.", Johan Peter Westring. Stockholm Tryckt hos Carl Delén, 1805.

328583. BOK, "Svenska Lafvarnas Färghistoria, eller Sättet att använda dem till färgning och annan hushållsnytta.", Johan Peter Westring. Stockholm Tryckt hos Carl Delén, 1805.

Första bandet (allt som kom).
25 kolorerade graverade planscher. Gravyrerna utförda av bland annat Johan Wilhelm Palmstruch och Carl Wilhelm Fröberg Venus efter teckningar av Erik Acharius, Linnés sista elev.
Företal.
Svar på Recensionen af Svenska Lafvarnes-Färghistoria i Ekonomiska Annalerna för December månad 1807.
Tillägg med Svar på Anmärkningar.
Register. Rättelser.

Senare enkelt skyddsomslag.

Enligt kvitto inköpt på Stockholms Auktionsverk 20 mars 1978 med auktionsnummer 6964.

Slitage, skador, fläckar. Titelbladet med namnteckning samt hål i papperet.
Klistrad etikett på främre pärmens insida And. (Anders) Hylander Th. Doctor & Professor, Ex Ordine Stellae Boreae Equistri.
Ej fullständigt genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Första bandet (allt som kom).
Företal.
Register. Rättelser.

Senare enkelt skyddsomslag.

Ej fullständigt genomgången.

Antal besök: 2 882