KÄTHE REINE. Panoramautsikt över hamnen i Rostock.
328559. KÄTHE REINE. Panoramautsikt över hamnen i Rostock.
Käthe Reine (20.12.1894 Halver - 24.02.1976 Rostock); olja på duk, 1930-tal, mjuk stil, färgpalett i pastellfärger, signerad nedre högra. Mått ca. 78 x 58 cm, målning 70 x 50 cm.