kanna, höjd 30 cm, diameter 20 cm tvättfat, höjd 13 cm, diameter 41 cm vas, höjd 13 cm, diameter 11 cm.
finns en spricka i kannans handtag, nagg och små sprickor i vasen, bruksslitage.