BÖCKER, 3 volymer, "Historia Om Grönland" Del 1-2 samt "Fortsättning Af Historien Om Grönland", David Cranz, Lange Stockholm, 1769-1770.

328396. BÖCKER, 3 volymer, "Historia Om Grönland" Del 1-2 samt "Fortsättning Af Historien Om Grönland", David Cranz, Lange Stockholm, 1769-1770.

Volym 1. Historia om Grönland Deruti Landet och dess Inbyggare ec. I synnerhet Evangeliska Brödra-Församlingens där warande Mission, och Dess Förrättningar i Ny-Herrhult och Lichetnfels, beskrifwas af DAVID CRANZ på Tyska författad men dess märkvärdiga Innehåll på Svenska öfwersatt, samt med 8 kopparstycken och fullständigt Register försedd. Förra Delen, Om Landet, Inbyggarne och Missionerne, intil År 1740. Med 2 utvikbara kartor samt 5 utvikbara planscher.
Volym 2. Grönländska Historiens Senare Del, Om Brödra-Församlingens Missioner Från 1740 års början til 1762 års slut.
Med 1 utvikbar plansch.
Stockholm, Tryckt och upplagd af Johan Georg Lange År 1769.

Volym 3. Fortsättning Af Historien Om Grönland, I synnerhet Af Evangeliska Brödra-Församlingens där warande Missioners Förättningar i Ny-Herrhult Och Lichtenfels Ifrån år 1763 til 1768, Jemte betydliga Anmärkningar och Tilökningar, Rörande Landets Natural-Historia, Af DAVID CRANZ. Öfwersättning. Stockholm, Tryckt oc Uplagd af Johan Georg Lange, 1770.

Halvfranska band. Volym 3 avvikande från de övriga 2 volymerna.

Slitage, skador, fläckar. Namnteckningar. Titelblad med numrering, klotter. Ej fullständigt genomgångna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Med 1 utvikbar plansch.

Antal besök: 1 372