BOK, "Amor och Psyke", Apulejus, originallitografier av Jacques Ernotte, Bibliofila Klubben, Stockholm, 1949.
328135. BOK, "Amor och Psyke", Apulejus, originallitografier av Jacques Ernotte, Bibliofila Klubben, Stockholm, 1949.
Översättning Lisa Mattias och Egon Jonsson.
Lösa ark i marmorerat pappband samt tillhörande kassett.
11 originallitografier av Jacques Ernotte varav en signerad av konstnären.
Upplaga på 150 exemplar varav 80 är numrerade 1-80, detta exemplar bär numret 9.
Enligt etikett inköpt på Stockholms Auktionsverk 22 okt 1979 med utropsnummer 7729.
Slitage, mindre fläckar. Ej fullständigt genomgången.