BÖCKER, 4 st, bland annat "Äfventyrens Verld" del I-III, "Universum" F.A. Pouchet, 1800/1900-tal.

327920. BÖCKER, 4 st, bland annat "Äfventyrens Verld" del I-III, "Universum" F.A. Pouchet, 1800/1900-tal.

Äfventyrens Verld. Berättelser ur verkligheten. Med illustrationer af Jenny Nyström m. fl. Hiertas Bokförlag, Stockholm, 1889-1891. Del 1-3 i en volym. (Det står 1-2 på ryggen.)

Universum. Det oändligt stora och det oändligt lilla. Skildringar från naturens alla områden af F.A. Pouchet. Autoriserad bearbetning efter tredje franska upplagan. Gernandts, Stockholm 1880.

Bibliothek i Populär Naturkunnighet III, Fysiken tredje afdelningen. Läran om magnetismen och elektriciteten, bearbetning förnämligast efter Ganot "Traité de Physique", 14e upplagan af A.H. Fock. Andra öfversedda och tillökta upplagan. Törnqvists Förlag, Landskrona, 1873.

Världsrymden under populär stjärnkunskap (efter C. Flammarion) af Dr N.V.E. Nordenmark, Fröléen & Comp., Stockholm.Tryckt hos P. Palmquists Aktiebolag, Stockholm 1910.

Slitage, skador, fläckar. Ej genomgångna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 210