327337. BOK, "Handbuch der Pferdekunde. Für Offiziere und Landwirthe", Born, Möller, Berlin, 1879.
Enligt etikett inköpt på Stockholms Auktionsverk den 5 okt 1978 med utropsnummer 7150.
Slitage, skador. Inlaga med understrykningar. Ej fullständigt genomgången.