KARTOR, 2 st. Balkanhalvön samt "Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Rumänien, Jugoslavien".

327289. KARTOR, 2 st. Balkanhalvön samt "Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Rumänien, Jugoslavien".

Proveniens Nicolaiskolan, Nyköping.

C. Diercke, "Schulwandkarten Donauraum und Balkan-Halbinsel" (Balkanhalvön). P.A Nordstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1951, 220 x 184 cm.
Dr. Hermann Haack, "Die volksdemokratischen länder Europas" (Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Rumänien, Jugoslavien). P.A Nordstedt & Söners Förlag, Stockholm, 246 x 181 cm.

Bruksslitage, veck samt mindre skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 5 616