327280. OLGA LANNER. Dörröverstycke samt dekorelement, 3 delar, träskurna, motiv från "Nils Holgerssons underbara resa...", signerad, tidigt 1900-tal.
Dörröverstyckets längd 80 cm, höjd ca 44 cm
Olga Maria Lanner, född 1 september 1884, död 1961 var svensk skulptör som umgicks i samma kretsar och hade samröre med Selma Lageröf.
Slitage, färgbortfall. Smärre skador och sprickor.