SOFFBORD, teak, Grete Jalk, Glostrup Möbelfabrik, Danmark, 1960-tal.
326967. SOFFBORD, teak, Grete Jalk, Glostrup Möbelfabrik, Danmark, 1960-tal.
Soffbord, teak, uppsvängda kanter längs långsidorna, tidningshylla under, märkt med etikett Danish Design, Glostrup Möbelfabrik, Made in Denmark. Längd 161, bredd 60, höjd 51 cm.
Bruksslitage i form av repor och fläckar.
Bordsskivan lös.
Bordsskivan lös.